Powiększanie piersi implantami
Od wielu lat powiększanie piersi implantami jest najbardziej popularnym zabiegiem stosowanym w chirurgii plastycznej. Ale czy jest to metoda skuteczna i bezpieczna dla kobiet, które pragną powiększyć i wymodelować swój biust?
Z pewnością zabieg powiększenia biustu należy do najbardziej spektakularnych osiągnięć medycznych z zakresu chirurgii plastycznej. Dzięki odpowiednim implantom możemy w widoczny sposób powiekszyć oraz skorygować kształt piersi. Natomiast zasadniczą sprawą jest, aby zostały zachowane odpowiednie proporcje pomiędzy rozmiarem piersi, a wymiarami pacjentki: wzrostem, szerokością oraz kształtem klatki piersiowej, czy szerokością ramion. Im bardziej uzyskany efekt będzie naturalny, tym lepiej, ponieważ według badań dla mężczyzn wielkość piersi nie jest najważniejsza. Ważniejszy od rozmiaru jest naturalny i zadbany biust. Wiemy także, że piersi są symbolem seksu i mają wpływ na zdrowie psychiczne kobiet. Dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg, który w dzisiejszych czasach jest dość bezpieczny, a stosowane implanty są najwyższej jakości, z dożywotnią gwarancją. Tak więc decyzja o zabiegu powinna mieć pozytywny wpływ na dalsze życie pacjentki (poprawa samoakceptacji, kontrola systematyczna zdrowia). Ale nie powinno się zapominać o możliwych powikłaniach, które chociaż rzadko, to mogą się przydarzyć nawet najlepszemu chirurgowi w renomowanej klinice medycznej.
Dlaczego kobiety decydują się na powiększenie piersi i jaki rozmiar najczęściej wybierają?
Kobieca pierś jest nieodzownym elementem seksualności i stanowi sygnał płodności i zdrowia. Popularność zabiegów polegających na wszczepianiu protez piersiowych rośnie z roku na rok. Coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg, ponieważ ich piersi są zbyt małe lub obwisłe. Choć implanty są najpewniejszym sposobem uzyskania dużego biustu, to niestety nie zawsze nasze oczekiwania są możliwe do osiągnięcia. Co należy wziąć pod uwagę oraz może mieć wpływ na ostateczny rezultat?
- Budowa klatki piersiowej, wady postawy, niedorozwoje skrzywienia w obrębie wkładu kostnego
- Asymetrie i niedorozwoje w obrębie mięśni klatki piersiowej
- Asymetrie i niedorozwoje oraz wady gruczołów piersiowych, uszkodzenia struktury związane np. z zanikami polaktacyjnymi, czy dysplazje gruczołu
- Stan skóry tj. jej struktura, napięcie, obecność rozstępów
Biust można powiekszyć adekwatnie do oczekiwań pacjentki, ale największym zainteresowaniem cieszy się rozmiar C lub małe D. Ważniejsze z punktu widzenia estetycznego jest, aby piersi wyglądały naturalnie. Dlatego aby osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt, wielkość implantu powinna być dostosowana do rozmiarów ciała pacjentki. Takie piersi będą postrzegane przez innych jako korzystne i pożądane z punktu widzenia estetycznego.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Obecnie stosowane implanty mogą pozostać w ciele pacjentki przez całe życie. Po zabiegu pacjentka otrzymuje stosowną dokumentację, która jest gwarancją jakości implantów. Należy natomiast brać pod uwagę, że zmienia się u pacjentek waga oraz ich warunki anatomiczne. Kobiety zachodzą w ciążę, karmią piersią lub mogą też nastąpić inne zmiany, które wywołają potrzebę wymiany implantów np. po 10 – 15 latach.
Jak długo trwa rekonwalescencja?
Zazwyczaj po zabiegu powiększania piersi pacjentka wraca do domu następnego dnia. Po zabiegu jest zakładany specjalny biustonosz, który pacjentka musi nosić 24h/dobę, przez około miesiąc. Biustonosz może być po raz pierwszy zdjęty po koło 7 dniach od zabiegu, na wizycie kontrolnej.
- W tym czasie zaleca się również ograniczenie aktywności fizycznej.
- W pierwszych tygodniach brodawki mogą być bardziej wrażliwe.
- W okolicy klatki piersiowej oraz mostka mogą pojawić się niewielkie siniaki. Ustępują one zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni.
- Niewielki obrzęk piersi utrzymuje się do dwóch miesięcy.
- Początkowo piersi mogą wydawać się twarde, ale w ciągu kilku tygodniu zrobią się miękkie i naturalne.
- Blizna pooperacyjna początkowo jest różowa i twarda, ale stanie się blada i miękka oraz prawie niewidoczna.
Czas powrotu do pełnej aktywności fizycznej wynosi od kilku do kilkunastu dni. W zależności od rodzaju pracy pacjentka może do niej powrócić po jednym do dwóch tygodni. Wszystkie pacjentki po wykonaniu zabiegu powiększania piersi powinny się regularnie badać, najlepiej raz do roku. W razie potrzeby lekarz może zalecić mammografię u specjalisty radiologa.
Możliwe skutki uboczne powiększenia piersi?
Każda osoba, która podejmie decyzję o operacji plastycznej, powinna zostać szczegółowo poinformowana o możliwych powikłaniach i komplikacjach, a także efektach ubocznych. Obecnie medycyna jest mocno rozwinięta i można powiedzieć, że operacje plastyczne są bezpieczne, ale powikłania chociaż bardzo rzadkie, zdarzają się mimo najlepszych umiejętności chirurga. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie zapomnieć o kilku istotnych zasadach, takich jak; wybór wykwalifikowanego lekarza oraz możliwie najlepszej kliniki medycznej, a także stosowanie się do zaleceń lekarza, który wykonał zabieg. Nie należy kierować się ceną, ponieważ na zdrowiu nie można oszczędzać. Dobry lekarz poinformuje Cię o możliwych powikłaniach, przeprowadzi odpowiedni wywiad oraz zaleci wszelkie potrzebne badania, bez których zabieg nie powinien się odbyć. Z najczęściej spotykanych powikłań pozabiegowych jest krwiak, a prawdopodobieństwo jego wystąpienia waha się 0,5-3 %. Wystąpienie krwiaka nie ma wpływu na końcowy efekt estetyczny operacji. Występuje też ogólne ryzyko, związane z każdą operacją takie jak zakrzepica, zatorowość, krwiak w ranie operacyjnej, infekcja, trudne gojenie lub przerost blizn. Nie ma dowodów aby implanty wypełnione żelem silikonowym prowadziły do jakiejkolwiek formy choroby.
Zalecane badania
- Badanie USG piersi.
- Ewentualnie mammografia (po 40 roku życia),
- podstawowe badania krwi takie jak: morfologia, jonogram, OB, glukoza, krzepliwość krwi oraz badania wirusologiczne.
Implanty piersi.
Każdy rodzaj z implantów ma swoje zalety i wady. Lekarz chirurg powinien je omówić dokładnie z Tobą podczas pierwszej konsultacji. Lekarz pomoże Ci także w podjęciu decyzji, które implanty będą bardziej odpowiednie w Twoim przypadku.
Implanty anatomiczne, czy okrągłe?
Wybór nie jest prosty i jak wyżej zostało napisane, pomoże Ci w wyborze odpowiedniego implantu lekarz. Są do tego też odpowiednie programy, które wykonują potrzebne pomiary i wizualizację. Prócz wyboru czy implant ma być okrągły, czy też anatomiczny, ważne jest jego wypełnienie, ponieważ mogą być wypełnione silikonem lub roztworem soli fizjologicznej. Dostępne są również „ekspandery Bakera”, czyli implanty w wypełnieniem kombinowanym.
Implanty okrągłe
Są bardziej miękkie i wyglądają lepiej w pozycji lezącej. Zdjęcie po powiększeniu implantami okrągłymi:
Implanty anatomiczne
Najlepiej sprawdzają się u pacjentek, które potrzebują wykonać korekcję piersi obwisłych lub z asymetrią. Anatomiczne implanty dają też bardziej naturalny efekt końcowy, gdyż zachowują lekką linie opadania, ale są bardziej sztywne.
Zdjęcie po powiększeniu piersi implantami anatomicznymi:
Wyróżnić możemy następujące profile implantów:
- Profil niski (Low) – idealny dla kobiet o szerokiej klatce piersiowej, które jednak nie chcą mieć zbyt dużego powiększenia
- Profil średni (Moderate)
- Profil wysoki (High)
- Profil bardzo wysoki (Ultra lub Extra High) – przeznaczony dla kobiet o stosunkowo wąskich klatkach piersiowych, oczekujących znaczącego rezultatu zabiegu.
Powierzchnia implantów
- implanty o gładkiej powierzchni nie cieszą się obecnie popularnością i są coraz rzadziej stosowane. Wynika to z faktu, że łatwiej przemieszczały się w ciele pacjentki i cześciej dochodziło do tworzenia się torebki.
- implanty o powierzchni teksturowanej mają zapewnić implantowi wrażenie „aksamitności” w dotyku. Ze względu na to, że powierzchnia nie jest idealnie gładka, implant lepiej zrasta się z piersią i nie zmienia swojego miejsca położenia.
- z powłoką tytaniczną – okazują się być dobrze tolerowana przez ludzki organizm i ma szansę zastąpić dotychczas używany poliuretan, ale nadal są raczej nowinka na rynku.
Jaka jest cena powiększania piersi implantami?
W zależności od wybranych implantów piersi oraz doświadczenia i renomy lekarza lub kliniki koszt powiększania piersi implantami zaczyna się od około 10 tysięcy złotych i wraz z popularnością kliniki, doświadczeniem specjalisty rosną. W większych miastach takich jak Warszawa oraz polecanych klinikach koszty zaczynają się średnio od 14 tysięcy złotych. W cenie jest pobyt w klinice, specjalny biustonosz oraz pełna opieka lekarza i pielęgniarek.
Przykładowe zdjęcia przed i po powiększeniu piersi implantami.
Powiększenie piersi z miseczki A do D
Powiększenie z miseczki B do D
Powiększenie biustu z miseczki B do C
Powiększenie z miseczki C do D
Powiększenie piersi z miseczki B do C
Powiększenie piersi z miseczki A do C
Czy zabieg jest bolesny?
Sam zabieg jest całkowicie pozbawiony bólu, ponieważ odbywa się w pełnej narkozie – pacjentka śpi w trakcie zabiegu i nie odczuwa bólu. Po zabiegu jest odczuwany dyskomfort oraz piersi są obolałe, ale w większości przypadków wystarczają ogólnie dostępne środki przeciw bólowe.
Czas trwania zabiegu.
Zabieg zazwyczaj trwa 1,5-2 godziny.
Powiększanie piersi a karmienie piersią?
Obecność protez piersiowych nie przeszkadza kobiecie w przyszłym macierzyństwie oraz karmieniu piersią.
Dlaczego kobiety decydują się na powiększenie piersi:
- z powodów zdrowotnych np zbyt duży biust
- w celu rekonstrukcji piersi po przebytych operacjach onkologicznych,
- z powodu przebytych urazów,
- z powodu wad wrodzonych,
- z powodów estetycznych np poprawy wyglądu zdrowych piersi.
Najczęściej wybierani producenci implantów:
- Mentor
- Polytech
- Natrelle
- Nagor
Po zabiegu:
Dzień 1 – 3 po operacji:
Pacjentka przebywa w klinice pod opieką lekarzy i pielęgniarek stosując się do ich zaleceń. W dniu wypisu powinnaś otrzymać szczegółowe zalecenia, dokumenty implantów i operacji.
Dzień 5 – 14 po operacji:
Konieczne jest noszenie specjalnego biustonosza w dzień i w nocy. Zalecane wyjęcie szwów powinno odbyć się po 7 – 10 dniach od operacji. Cześć klinik medycznych stosuje szwy rozpuszczalne i wtedy nie ma konieczności ich zdejmowania, ale i tak powinna odbyć się konsultacja z lekarzem. Przez pierwsze dni Twoja aktywność fizyczna powinna być minimalna i stopniowo możesz ją zwiększać, ale nie należy wykonywać żadnych uciążliwych czynności jak np odkurzanie, pranie, zmywanie. Dotyczy to także prowadzenia samochodu, które nie jest zalecane przez 14 dni od przebytej operacji piersi.
2 tygodnie po operacji:
Po 14 dniach pacjentka może powrócić do pracy, a zasinienie oraz obrzęk będą się zmniejszać. Wskazane jest także regularne stosowanie zaleconych maści na blizny.
4 tygodnie po operacji:
Po upływie czterech tygodni od operacji piersi pacjentka może zacząć łagodne ćwiczenia fizyczne, ale nadal powinna unikać ciężkiego wysiłku fizycznego do 6 tygodnia po zabiegu.
8 tygodni po operacji:
Pacjentka może wykonywać wszystkie czynności.
12 tygodni po operacji:
Kontrolne USG piersi.
6 – 9 miesięcy po operacji:
Blizny stają się prawie niewidoczne, a piersi miękkie. Wtedy możemy mówić o ostatecznym efekcie końcowym.
Listę gabinetów z Warszawy i nie tylko wykonujących zabieg powiększania piersi znajdziecie na stronie